Kuro briketai – tai kietojo kuro rūšis, alternatyva įprastoms malkoms ar anglims. Juos galima naudoti židiniuose, viryklėse, katiluose ir kituose kietojo kuro šildymo prietaisuose. Toliau aptarkime, iš ko gaminami briketai bei kokie pagrindiniai jų privalumai?
Iš ko gaminami briketai?
Briketai gaminami iš medžių pjuvenų ir maisto pramonės atliekų – ryžių lukštų, grikių arba sėklų. Taip pat naudojamos prieinamos ir nebrangios energetinę vertę turinčios medžiagos: šiaudai, durpės arba kraujažolė (žolinis augalas). Briketų sudėtyje nėra klijų ar kitų rišamųjų elementų. Briketai įgauna tvirtumą ir formą dėl stipraus presavimo ir maksimalaus džiovinimo. Todėl jų deginimas nekenkia žmonių sveikatai.
Kuro briketų privalumai
Pagrindinis briketų privalumas – 1,5-2 kartus aukštesnė degimo temperatūra nei malkų. Esant 20 % drėgnumui, medienos šilumingumas yra 2500-2700 kcal/kg, briketų – 4500-4900 kcal/kg.
Tam yra paprastų ir logiškų paaiškinimų:
- briketai turi mažai drėgmės. Kuo mažesnis drėgmės kiekis, tuo didesnė jos šiluminė galia. Įprastas tinkamai laikomos medienos drėgnis yra 15-20 %. Briketų drėgnumas yra 4-8 %, kuris pasiekiamas priverstinai džiovinant – tai privalomas jų gamybos etapas;
- briketų tankis yra gana didelis. Kodėl ąžuolo mediena dega karščiau nei tuopos? Dėl tankio. Ąžuolo tankis yra 0,81 g/cm3 , tuopos – 0,4 g/cm3. Tai reiškia, kad kiekviename ąžuolo cm3 yra daugiau naudingos ir degios medienos medžiagos. Briketų tankis yra 0,95-1 g/cm3. Jų degiosios medžiagos kiekis tūrio vienete yra dar didesnis nei ąžuolo. Atitinkamai didesnis ir jų šilumingumas.
Kiti briketų privalumai:
- užima mažiau vietos;
- tolygiau ir ilgiau dega.
- pagaminta iš atliekų – tai svarbu jei esate tvarumo šalininkai;
- dėl mažo drėgmės kiekio briketai išskiria mažiau suodžių ir mažiau teršia kaminą.
Rekomendacijos renkantis kuro briketus
Norėdami išsirinkti geriausius kuro briketus namams, kurie gerai ir efektyviai degtų, laikykitės šių principų:
- pirmenybę teikite – medienos briketams iš pjuvenų. Pagal degimo kokybę jie yra artimiausi malkoms, gerai dega, turi mažai pelenų ir didelę šiluminę galią.
- lapuočių ir spygliuočių medienos kuro briketų šilumingumas yra vienodas, nes jų pagrindą sudaro ta pati medienos medžiaga. Tačiau spygliuočių medienos briketų sudėtyje yra dervos, kuri labiau teršia kaminą suodžiais.
- netikėkite briketų šilumine verte, drėgnumu ir pelenų kiekiu. Paprašykite pardavėjo pateikti bandymų protokolus, kuriuose nurodytos pagrindinės briketų savybės.