Lietuvoje mažai kas žino, kad psichologas, psichiatras ir psichoterapeutas yra skirtingi specialistai. Tad bandysime išsiaiškinti, kuo jie skiriasi vieni nuo kitu ir į ką kreiptis dėl vienos ar kitos ligos.

Ar psichoterapeutai ir psichologai yra tas pats?

Ne visai. Turiu pasakyti, kad tai gana sunkus klausimas, nes egzistuoja dvi žodžio “psichoterapeutas” vartojimo tradicijos. Kai kas mano, kad psichoterapeutais galima vadinti tik tuos psichiatrus, kurie yra įvaldę medicinoje sukurtus nemedikamentinio gydymo metodus (pavyzdžiui, medicininę hipnozę). Tokie ekspertai visų pirma remiasi Sveikatos apsaugos ministerijos įsakymu, pagal kurį psichoterapeutais gali dirbti tik psichiatro išsilavinimą turintys asmenys. Kiti mano, kad psichoterapinę pagalbą gali suteikti klinikiniai psichologai, apmokyti vienoje iš psichoterapijos šakų, istoriškai susiformavusių psichologijos, o ne medicinos rėmuose, ir dirbantys su psichologiniais, o ne medicininiais klientų poreikiais.

Taigi, kuo skiriasi psichoterapeutas ir psichologas?

Psichoterapeutas turėtų turėti psichologinį išsilavinimą, tačiau ne visi psichologai yra paruošti dirbti psichoterapeutu. Psichologas gali atlikti mokslinius tyrimus: pavyzdžiui, tirti mąstymo ir atminties veikimą, didelių ir mažų grupių psichologiją arba spręsti praktines problemas: diagnozuoti individualias ir asmenines žmogaus savybes, užsiimti personalo atranka, tinkamai organizuoti darbo vietą.

Kam lankytis pas psichoterapeutą?

Gali būti įvairių priežasčių ir tikslų. Verta eiti pas psichoterapeutą konsultacijai, jei kažkas netinka, tai tęsiasi kurį laiką, o situacija nesikeičia.

 

Pavyzdžiui:

  • Nerimaujate dėl to, kiek ilgai trunka jūsų pasipiktinimas dėl atsitiktinės kolegos pastabos;
  • Kai šaukiate ant vaiko;
  • Kamuoja sunkumai santykiuose su partneriu;
  • Patyrėte katastrofą ar sunkią traumą;
  • Išgyvenate artimo žmogaus netektį;
  • Išgyvenate kūrybinę ar karjeros krizę;

Ar psichoterapija veiksminga?

Taip, tyrimai rodo psichoterapijos efektyvumą, pavyzdžiui, atsikratant kliniškai fiksuotų simptomų.

 

Eksperimentiškai įrodyta, kad psichoterapinio depresijos ir nerimo sutrikimų gydymo poveikis pastebimas pas įvairaus amžiaus ir socialinio sluoksnio žmones, jis prilyginamas medikamentams ir trunka ilgiau.

Kaip išsirinkti psichoterapeutą? Ar yra koks nors kriterijus?

Vieno kriterijaus nėra. Geriausia pasinaudoti žmogaus, su kuriuo terapeutas sėkmingai dirbo, rekomendacija. Taip pat būtina pasiteirauti apie specialisto išsilavinimą ir pasirengimą.

 

Kitas svarbus profesinio pasirengimo požymis – specialisto narystė profesinėse organizacijose.

 

Galiausiai svarbu, ar psichoterapeutas sugeba tau kažką aiškiai paaiškinti, atsakyti į tau rūpimus klausimus, taip pat ir apie jo specializaciją.

 

Ir dar vienas dalykas: negalima ignoruoti savo jausmų, savijautos po konsultacijų. Tau – su visomis išlygomis – po jų turėtų būti geriau, o ne blogiau.

 

Autorius Redaktorius

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *